![]() |
Protetyka
Powrót do listy usług |
Czym jest protetyka?
Protetyka zajmuje się uzupełnieniem braków zębowych, odbudową utraconych tkanek zęba, a także zmianą ich kształtu i koloru. W efekcie pacjent uzyskuje uśmiech estetyczny i poprawia swoją funkcję żucia.
Naszym pacjentom oferujemy wykonanie protez stałych i protez ruchomych. Wśród protez stałych wyróżnią się:
- Korony – korona protetyczna to najpopularniejsze rozwiązanie wzmacniające ząb w przypadku rozległego ubytku, pęknięcia zęba, leczenia kanałowego oraz dyskoloracji tkanek opornych na wybielanie lub inne nieinwazyjne metody zmiany koloru zęba. Korony cyrkonowe lub pełnoceramiczne to w dzisiejszych czasach złoty standard zapewniający wysokiej jakości estetykę oraz odpowiednią biomechanikę zęba, która zapobiega pęknięciom i jego przedwczesnej utracie.
- Mosty – jest to stałe uzupełnienie protetyczne, trwale osadzone w jamie ustnej, które nie może być usunięte bez pomocy lekarza. Most jest protezą wkomponowaną trwale w łuk zębowy za pomocą cementu i przenoszącą siły żucia w sposób fizjologiczny, tj. poprzez ozębną zębów filarowych na kość. W związku z tym zarówno wydolność żucia, jak i adaptacja do tych uzupełnień są znacznie lepsze od uzupełnień ruchomych.
Mosty z uwagi na ich walory estetyczne, czynnościowe i wygodę pacjenta powinny być stosowane do odbudowy częściowych braków uzębienia w tych wszystkich przypadkach, w których warunki jamy ustnej na to pozwalają. Most składa się z przęsła, odtwarzającego w różnym stopniu czynności i kształt utraconego zęba lub zębów, oraz z elementów łączących (korony, ząb ćwiekowy, wkład koronow-korzeniowy) przęsło z filarem, który stanowi naturalny ząb lub jego korzeń. - Endokorony – jest rodzajem nakładu, gdzie dodatkową retencję tworzą ściany i dno korony zęba. Przeważnie endokoronę stosuje się na zęby trzonowe z zachowaniem części struktury korony klinicznej. Materiałem korony jest zwykle tworzywo ceramiczne lub kompozyt. Koronę osadza się w zębie, wykorzystując jeden z wybranych materiałów adhezyjnych. Zaletą endokoron jest zachowanie i wykorzystanie zdrowych struktur tkanek zębów leczonych kanałowo.
- Licówki – w stomatologii estetycznej duża popularnością cieszą się metamorfozy z zastosowaniem licówek porcelanowych. Po kwalifikacji pacjenta do leczenia protetycznego z zastosowaniem licówek porcelanowych przystępujemy do zabiegu celem poprawy kształtu, koloru i ustawienia zębów.
- Inlay/Onlay/Overlay – znaczne zniszczenie korony zęba, jest wskazaniem do zastosowania odbudowy pośredniej za pomocą nakładów zębowych wykonanych z wysokiej jakości kompozytu lub porcelany.
- Protezy wykonywane na implantach - rozwiązanie dedykowane osobom zmagającym się z bezzębiem całkowitym. Uzupełnienia, imitujące wygląd naturalnego łuku zębowego, mocuje się do umieszczonych w kości implantów. Wykorzystuje się do tego specjalne połączenia, gwarantujące stabilność i komfort użytkowania.
Protezy ruchome obejmują protezy częściowe (szkieletowe, acetalowe i akrylowe) i protezy całkowite (akrylowe). Protezy te mogą być wyjmowane przez pacjenta w celu utrzymania higieny.
Najpopularniejsze z nich to klasyczne protezy akrylowe częściowe lub całkowite. Składają się z płyty protezy, sztucznych zębów oraz ewentualnych elementów dodatkowych, takich jak metalowe klamry. Niestety, ich użytkowanie wiąże się z wieloma wadami – protezy te często są niestabilne, przez co utrudniają swobodne wykonywanie podstawowych czynności jak żucie czy mowa.
Duża popularnością cieszą się protezy szkieletowe, które można określić jako ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej, mającej za zadanie odbudowę zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża. Są one zaopatrzone w elementy umożliwiające przenoszenie sił żucia na kość nie tylko przez okostną, ale również przez ozębną zębów filarowych. Jest niezmiernie ważne, aby projektowanie protez szkieletowych miało na celu ochronę tkanek podłoża i umożliwiało kontrolę płytki nazębnej. Pacjent musi mieć świadomość, że utrzymywanie wzorowej higieny jamy ustnej i protez jest podstawową zasadą ich użytkowania.
Wskazania do stosowania protezy szkieletowej są następujące:
- Braki zębów skrzydłowe, rozległe, międzyzębowe i mieszane,
- W periodontopatiach w postaci szyn i szynoprotez,
- Jako protezy nakładkowe w protetycznym leczeniu zaburzeń zwarcia, zwłaszcza w przypadkach zgryzu głębokiego, urazowego, rozszczepów podniebienia,
- Jako utrwalenie wyników leczenia ortodontycznego.
U niektórych pacjentów zastosowanie mają protezy szkieletowe z wykorzystaniem kosmetycznych elementów utrzymania (praca kombinowana). W przypadku uzębienia resztkowego alternatywą dla leczenia implantologicznego lub w przypadku niekorzystnych warunków pod leczenie implantologiczne możemy wykorzystać rozwiązanie z zastosowaniem koron teleskopowych, rygla, zaczepów kulkowych, zatrzasków lub zasuwy, zapewniający najwyższy poziom estetyki oraz komfort użytkowania uzupełnienia.

Protetyka
|
Czym jest protetyka?Protetyka zajmuje się uzupełnieniem braków zębowych, odbudową utraconych tkanek zęba, a także zmianą ich kształtu i koloru. W efekcie pacjent uzyskuje uśmiech estetyczny i poprawia swoją funkcję żucia. Naszym pacjentom oferujemy wykonanie protez stałych i protez ruchomych. Wśród protez stałych wyróżnią się:
Protezy ruchome obejmują protezy częściowe (szkieletowe, acetalowe i akrylowe) i protezy całkowite (akrylowe). Protezy te mogą być wyjmowane przez pacjenta w celu utrzymania higieny. Duża popularnością cieszą się protezy szkieletowe, które można określić jako ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo-akrylowej, mającej za zadanie odbudowę zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża. Są one zaopatrzone w elementy umożliwiające przenoszenie sił żucia na kość nie tylko przez okostną, ale również przez ozębną zębów filarowych. Jest niezmiernie ważne, aby projektowanie protez szkieletowych miało na celu ochronę tkanek podłoża i umożliwiało kontrolę płytki nazębnej. Pacjent musi mieć świadomość, że utrzymywanie wzorowej higieny jamy ustnej i protez jest podstawową zasadą ich użytkowania. Wskazania do stosowania protezy szkieletowej są następujące:
U niektórych pacjentów zastosowanie mają protezy szkieletowe z wykorzystaniem kosmetycznych elementów utrzymania (praca kombinowana). W przypadku uzębienia resztkowego alternatywą dla leczenia implantologicznego lub w przypadku niekorzystnych warunków pod leczenie implantologiczne możemy wykorzystać rozwiązanie z zastosowaniem koron teleskopowych, rygla, zaczepów kulkowych, zatrzasków lub zasuwy, zapewniający najwyższy poziom estetyki oraz komfort użytkowania uzupełnienia.
|